Moučnivka

Moučnivka  (SOOR) je časté infekční onemocnění projevující se u kojenců jako bílý povlak na sliznici uvnitř úst nebo na jazyku. Infekce není pro dítě nebezpeč

Původcem onemocnění je kvasinka Candida albicans, která se běžně vyskytuje v ústech, v trávicím a v genitálním traktu člověka. Při přemnožení kvasinek dochází k infekci. Kojenci se nakazí obvykle od matky během porodu nebo později z prsních bradavek či při nedostatečné hygieně. Onemocnění se u kojenců obvykle projeví krátce po narození, nejčastěji okolo 10. dne života. Většina onemocnění vzniká do 2 měsíců věku, ale může se objevit také později.1

Příznaky moučnivky

Moučnivka má u kojenců podobu bílého povlaku na sliznici v ústech, na jazyku nebo na patře. Povlak je obtížné setřít a po setření se objeví zarudlá, někdy krvácející sliznice. Kojenci mohou mít podobný bílý povlak také od mléka, v tomto případě však povlak v krátké době mizí. U většiny dětí se jedná o nebolestivé onemocnění, pro některé děti je však moučnivka bolestivá. Bolest se pak projevuje především při kojení nebo krmení z lahve.

Kdy kontaktovat lékaře

Moučnivka není závažné onemocnění, přesto byste měli kontaktovat lékaře vždy, pokud máte podezření, že vaše dítě tímto onemocněním trpí.

Léčba moučnivky

Moučnivka obvykle vymizí i bez léčby během několika týdnů. Pro urychlení léčby možno aplikovat gel  – NEOCIDE nebo při rozsáhlejším výskytu může lékař předepsat roztok či gel , který se aplikuje do úst dítěte. Kojící matky by si pak měly mastí natírat také bradavky před kojením, aby nedocházelo k přenosu onemocnění z dítěte na matku a zpět.

Prevence moučnivky

Před porodem – důkladné vyléčení vaginálních kvasinkových infekcí u matky.
Při umělé výživě – důsledně dodržovat hygienu, u nejmenších kojenců sterilizovat lahve a dudlíky po každém krmení.
Při kojení – nechat bradavky po kojení zaschnout na vzduchu.