Noční děsy

Noční děsy (nebo také noční běsy) jsou poruchou spánku, která se projevuje náhlým děsem a panikou. Tyto stavy jsou doprovázené křikem, neklidem a pláčem. Nejčastěji se vyskytují mezi druhým a pátým rokem života a  postihnou  skoro každé  dítě.

Nejde o nemoc

Hned  ze začátku je nutno dodat, že noční děsy nejsou nemoc. Nic to ale nemění na tom, že noční stavy paniky, strachu, pláče a křiku, jsou velmi stresující nejen pro dítě samotné, ale logicky také pro jeho rodiče – nebo další sourozence, jejichž spánek to může narušit.

Jak se liší noční děsy od nočních můr?

Mnoho rodičů může noční děsy zaměňovat s nočními můrami. Rozdíl mezi těmito dvěma pojmy spočívá v tom, že k nočním děsům dochází během REM spánku, tedy cca 90 minut poté, co dítě usne a přejde právě do fáze REM, která je typická rychlým pohybem očí.

Projevy nočního děsu:

  • Rychlý srdeční tep
  • Rychlé dýchání
  • Pocení

Během nočního děsu dítě nevnímá své okolí. Při noční můře se dítěti zdá něco ošklivého, co ho ve spánku vyděsí a probudí. Může být v tu chvíli zmatené, ale dokáže komunikovat s okolím (rodiči). Noční můry je zpravidla možné utišit, vysvětlit dítěti, že to byl jen sen, že je v bezpečí. U nočních děsů už to tak jednoduché bohužel není.

Jak se proti nočním děsům bránit?

Postarejte se o to, aby byl pokojíček vašeho dítěte bezpečný a to zejména z hlediska poranění během děsů, kdy sebou dítko může všemožně vrtět, může kopat nohama, rozhazovat rukama a podobně. Odstraňte z pokoje vše, co by mohlo narušit dětský spánek, například televizor či jiné zvuky. Zkuste si s dětmi vytvořit relaxační/uklidňující rituál a ten před spaním dodržujte, dodáte jim tak pocit klidu a bezpečí. Snažte se, aby dítko chodilo spát ve stejný čas.

Hlavně nebudit!

Velmi důležité je dítě během nočního děsu nebudit. Může to sice působit děsivě, ale jakožto rodič se snažte zachovat klid. Na dítě zkuste mluvit, tiše, jemně, buďte mu nablízku. Pokud byste dítě během nočního běsu probudili, mohlo by to způsobit ještě větší paniku, strach či úzkost nebo dokonce u dítka vyvolat agresi.

Lze podpořit zlepšení spánku sirupy –

od 6. měsíců věku RADEPUR BABY – bylinný sirup

od 1. roku věku SEDÁLIA  sirup  – homeopatický sirup

od 1. roku