Péče o oči – masáže slzného kanálku
U novorozenců a kojenců se poměrně často objevují obtíže s očičkama – je v nich patrná sekrece hnisu, řasy bývají po ránu slepené žlutavou hmotou nebo je zřejmé vyšší slzení očí.
Dle dostupných údajů se tento problém týká až pětiny novorozenců a kojenců. Rodičům tato situace obvykle neunikne a ještě v porodnici maminky začínají pátrat, co se slepenými očky jejich malých pokladů.
Nemožnost odtékání slz a hnisu
Za celým problémem stojí zcela fyziologická příčina. U těchto malých dětí obvykle ještě není dokonale vytvořen vývod slzovodu. Chybí tedy průchodná cesta, kterou by se slzy a hleny dostávaly ze spojivkového vaku do nosu. Může se to objevit na jednom či u obou očí. Ke zprůchodnění může někdy samo dojít i postupem času – prostě jen tím, jak se tělo malého človíčka vyvíjí.
Přestože se s neprůchodností slzného kanálku setkáme nejčastěji právě v dětském věku, může se tento problém objevit i v dospělosti. Nejčastěji souvisí s prodělaným úrazem v obličeji nebo oční infekcí. Kromě hnisu v očích můžete prožívat opakované oční infekce nebo mít zamlžené vidění.
Viditelné příznaky neprůchodnosti slzných kanálků
Rodiče si mohou u dítěte všimnout tvorby bílého či žlutavého hnisu v oku (nebo v obou očích), zvláště po ránu nelze přehlédnout slepení oka a pokrytí řas hnisem. Oko může být mírně začervenalé, oteklé a více slzet.
Nejčastější postupy léčby
I když se může situace sama spravit vlastně jen postupem času, rozhodně na toto nelze spoléhat. Infekce též může být přenesena z jednoho oka do druhého, které by jinak bylo zcela v pořádku. U starších dětí by poté mohlo dojít k úplnému uzavření slzného kanálku, což už by bylo nutné řešit operativně.
Konzervativní léčba při neprůchodnosti slzných kanálků
Obvykle vše začíná běžnými desinfekčními kapkami, které jsou volně dostupné v lékárnáchpř. Ocu flash. Pokud se situace nespraví, je na místě konzultovat ji s dětským lékařem. Ten může dítěti předepsat antibiotické kapky a doporučit provádět masáž slzného kanálku. Před ní je potřeba si pečlivě umýt ruce, dítě položit na vhodný podklad a případně si ostříhat nehty, abychom dítěti neublížili.
Jak na masáž slzného kanálku?
Nejprve oko vykapete desinfekčními kapkami nebo kapkami Ocu flash , odstraníte hnis a poté již uchopíte hlavu dítěte, abyste zabránili jejímu pohybu. Svým ukazováčkem stisknete místo v oblasti mezi kořenem nosu a vnitřním koutkem oka – je zde patrná drobná prohlubeň. Zmáčknete tuto oblast jen na pár vteřin a totéž provedete u druhého oka. Poté můžete do oka aplikovat antibiotické kapky dle přesného doporučení lékaře. Masáž je třeba provádět zhruba pětkrát denně. Tato léčba nejlépe zabírá u dětí do dvou měsíců věku.
Mateřské mléko do oka dítěte
Velmi častou radou je též kápnutí mateřského mléka do oka dítěte. Mléko by mělo působit antibakteriálně, podráždění by mělo zklidnit. Názory na takovouto léčbu ale můžete najít i dosti rozporuplné. V každém případě však můžete dle vlastního uvážení vyzkoušet.
Zprůchodnění slzného kanálku
U starších dětí již pediatr zřejmě doporučí konzultaci s dětským očním lékařem. Ten může ještě zkusit aplikovat výše popsanou konzervativní léčbu. Pokud by však nebyla účinná, dítěti je možné provést sondáž či průplach slzného kanálku. Oba postupy probíhají ambulantně při vědomí dítěte, sondáž se někdy provádí i opakovaně (v rozestupu nejméně dvou týdnů od sebe). Někdy je do kanálku též dočasně zavedena tenká kanyla, která zajistí jeho průchodnost. Operativní léčba s nutností celkové anestezie je volena až u dětí starších jednoho roku.
Můžete se setkat s tím, že doporučené postupy se líčí dle konkrétního lékaře. Někdo může dávat přednost konzervativní léčbě, třeba i opakovaně, jiný rovnou doporučí sondáž slzného kanálku.
VIDEO: Masáž slzných kanálků u dětí
Podívejte se, jak se dělá masáž slzných kanálků