Seboroická dermatitida u kojenců
Seboroická dermatitida je častým kožním problémem u kojenců. Objevuje se u nich nejčastěji mezi 3. týdnem a 3. měsícem věku*.
Příčinou seboroické dermatitidy u kojenců je zřejmě nadměrná činnost mazových žláz po narození.Seboroická dermatitida není nakažlivá a není projevem alergie. Při správné péči obvykle vymizí do několika týdnů až měsíců.
Jak seboroická dermatitida vypadá
Nejčastěji se seboroická dermatitida vyskytuje ve vlasech, odkud se šíří dále na obličej (obočí, víčka, čelo, nosní rýha). Objevit se může také v kožních záhybech v plenkové oblasti, v podpaží nebo na krku. Má podobu začervenalých míst s odlupujícími se šupinkami. Šupinky mají obvykle žlutou, béžovou, popř. až hnědou barvu. Ve vlasech se v některých případech vytvoří souvislá silnější vrstva šupinek, přes kterou prorůstají vlasy. Seboroická dermatitida dítě obvykle nijak neobtěžuje (nesvědí).
Léčba seboroické dermatitidy
V lehkých případech seboroické dermatitidy může pomoci jemné vyčesávání šupinek dětským kartáčkem .Často se pro snadnější vyčesávání šupinek doporučuje namazat postižená místa olejem nebo mastí př. Baby squam od Biodermy, Mediket Ictafoam… .
Pokud časté mytí vlasů nepomáhá nebo se seboroická dermatitida objevuje i jinde než ve vlasech, poraďte se o dalším postupu léčby s lékařem.
Místa postižená seboroickou dermatitidou jsou náchylnější ke kvasinkové infekci. Při kvasinkové infekci je kůže červenější (podrážděnější) a obvykle svědí. V takovém případě předepíše lékař mast s protikvasinkovým účinkem.