Spála
Spála (Scarlatina) je bakteriální onemocnění se stejným původcem jako hnisavá angína. Kromě příznaků angíny se však u dětí navíc objevuje vyrážka téměř po celém těle.
Inkubační doba spály je 2 až 4 dny, nemoc se šíří kapénkovou infekcí. Nejčastěji onemocní děti mezi 5 a 15 lety, typické jsou společné zimní epidemie spály a hnisavé angíny ve školkách a školách.
Příznaky spálové angíny
Nemoc začíná jako hnisavá angína s těmito příznaky:
- vysoká horečka (až 40 °C),
- bolest hlavy,
- bolest v krku, potíže s polykáním,
- povlak na mandlích,
- zvětšené uzliny na krku.
Do 24 hodin od začátku horečky se objevuje:
- vyrážka v podbřišku, na hrudníku a na rukách a nohách. Vyrážka je červená a vystouplá,
- zčervenat může také obličej, okolo úst pak zůstává bledá kůže,
- objevit se může také bílý povlak na jazyku, který se následně odlupuje a jazyk je pod ním výrazně červený.
Léčba spálové angíny
Spála se léčí antibiotiky, obvykle penicilinovými. Léčba by měla trvat alespoň 10 dní. Při opakujících se angínách se používají širokospektrá antibiotika. Na snížení horečky a tlumení bolesti je možné podat paralen nebo ibuprofen. Důležitou součástí léčby je klidový režim a dostatek tekutin. Domácí léčba by měla trvat alespoň 14 dní.
Průběh spály
Při užívání antibiotik se dětem obvykle rychle uleví, horečka, bolest hlavy a krku by měly ustoupit do 24 hodin. Vyrážka mizí po 3 až 5 dnech, kůže je však ještě nějakou dobu zdrsnělá. Po 1 až 4 týdnech dochází k odlupování kůže v místě vyrážky, nejvýrazněji na krku, v podpaží, na tříslech a na prstech rukou a nohou.
Kdy kontaktovat lékaře
Při podezření na spálovou angínu byste měli lékaře kontaktovat vždy, protože neléčená spála může způsobit závažné komplikace, např. revmatickou horečku nebo onemocnění ledvin. Lékaře navštivte znovu také v případě, že po nasazení antibiotik nedojde ke zlepšení stavu, zejména pokud má dítě stále vysokou horečku.
Fotografie spály:
Foto: Spála – povlak na mandlích
Foto: Spála – povlak na jazyku
Foto: Spála – vyrážka na těle
Zdroje:
Caring for your baby and young child, American Academy of Pediatrics, 2009