Svrab
Svrab u člověka – příznaky a léčba
Latinsky scabies … od slova „scabo“, škrábat
Vyvolavatelem silně svědícího kožního onemocnění je lidský roztoč zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei). Nositelem nákazy je pouze člověk. Přenos se děje nejčastěji tělesným kontaktem a tento kontakt bývá těsný (proto se svrab řadí mezi pohlavně přenosné choroby). Nepatří sem např. podání ruky nebo sednutí si vedle člověka v tramvaji. Mimo tento nejčastější způsob přenosu přichází do úvahy přespání v posteli, v níž spal nakažený člověk (ubytovací zařízení u nás i v zahraničí), půjčování oblečení (mladí lidé). V poslední době hraje u přenosu svrabu výraznou roli způsob života mladých lidí, kteří žijí zároveň doma s rodiči a zároveň tráví hodně času mimo domov včetně společného „hromadného“ přespávání na různých místech. Zde se nakazí a nákazu pak „přinesou“ domů – např. sezením jen ve spodním prádle na sedačce, kde sedí ostatní členové rodiny (také v trenýrkách).
Zákožka měří jen desetiny milimetru, proto je pouhým okem neviditelná. V povrchové vrstvě kůže hloubí chodbičky, do kterých klade vajíčka. Je aktivní většinou v noci.
Zákožka svrabová se živí lidskou kůží. Po kontaktu s člověkem se nejčastěji se usazuje v tenké a jemné kůži, do které vyvrtává chodbičky. V její spodní vrstvě klade jedno až dvě vajíčka denně. Z nich se vylíhnou larvy, které migrují k povrchu těla, kde se přemění v dospělé jedince. Cyklus začíná od začátku. Zákožka tedy potřebuje k životu lidského hostitele. Na těle dokáže přežít i pět týdnů.
Inkubační doba je 21 dní při první infekci. Při opakované infekci je inkubační doba 1-3 dny.
Hlavním projevem onemocnění je silné, úporné až nesnesitelné svědění. Toto svědění může být občasné nebo trvalé a velmi typickým znakem je zhoršení večer po ulehnutí do postele s následným zahřátím pod přikrývkou.
Projevy svrabu na kůži jsou různorodé. Typické chodbičky (bělavé „čárky“ o délce několika milimetrů ) nemusí být vůbec patrné. Někteří pacienti na kůži mimo škrábance nemají téměř nic vidět (jedná se např. o velmi čistotné jedince, kteří častým mytím zpomalují šíření nákazy na svém těle). Na kůži většinou vídáme světlečervené velmi drobné pupínky, řídce nebo hustě rozeseté, typicky v místech, kde je kůže tenká. Jedná se o: meziprstí na nohou i rukou, zápěstí zevnitř, třísla, oblast genitálu, podpaží, okolí prsních bradavek. V naprosté většině případů nejsou projevy na hlavě. Na hýždích a genitálu nacházíme někdy výraznější silně svědící červené pupínky (hrbolky) velikosti několika milimetrů, které se i během správně provedené léčby hojí až několik týdnů.
Příznaky
Svrab se projevuje silným svěděním celého těla, které je nejintenzivnější v noci. Zákožce se nejlépe daří v teple, takže pokud člověk leží pod peřinou nebo se zahřeje sportem, zákožky se probouzí a začínají se pohybovat.
Na kůži se objevují cca 0,5-1 cm dlouhé chodbičky zakončené červenější tečkou. Vypadá to jako malé činky. Nejčastější jsou mezi prsty, na zápěstí, v oblasti pasu, kolem pupku, v podpaží, na prsních bradavkách nebo penisu. U dospělých vynechává dlaně, plosky, obličej a krk, u malých dětí se projevuje na celém těle.
Tím, že si postižený svědivá místa škrábe, roznáší si zákožku po těle. Následkem škrábání bývají stroupky, hrubá vyrážka i mokvající ranky a sekundární infekce.
Léčba svrabu
Cílem léčby je důsledná likvidace zákožky svrabové.
K léčbě svrabu předepíše lékař na recept mast s obsahem permethrinu. Mast se aplikuje na celé tělo kromě hlavy a krku u dospělých, důležité je nezapomenout na prostor pod nehty nebo záhyby mezi prsty. Mast se nechá působit 8-12 hodin a poté se smyje koupelí. U lékaře můžete také dostat recept na individuální přípravu masti s obsahem 2 – 20% síry. Tu Vám připravíme v lékárně přímo na míru. Tato mast se nanáší na tělo po tři dny.
- Nezbytně nutné je léčit vždy celou rodinu najednou včetně sexuálních partnerů!
- Sirná vazelína se nanese velmi pečlivě od brady dolů na celé tělo, žádné místo nesmí být vynecháno, je nutné ošetřit každé meziprstí na rukou i nohou a genitál. Mast se po 3 dny nechá působit, takže se člověk 3 dny nemyje, naopak každý den se „přimazává“ to , co se z masti „utřelo“ do oblečení. Po 3 dnech se pacient převlékne do čistého předtím nenošeného oblečení a vymění ložní prádlo. Oblečení a ložní prádlo vypere na 60 st., ložní prádlo doporučuji vyžehlit.
- Koberce, sedačky, polštáře apod. je třeba vyluxovat. Oděv a obuv, které nemůžeme vyprat, pověsíme nejlépe na balkon do průvanu cca na 5 dní. Zákožka bez kontaktu s lidskou kůží není schopna přežívat
Po léčbě je vhodné promazávat kůži hydratačními krémy. Pokud přetrvává svědění, lékař předepíše na recept masti s kortikoidy. Svědění je možné zmírnit pomocí léků na alergie. Po zahojení kožních projevů mohou pacienti cítit svědění i několik týdnů.
- Důležité upozornění:
Po úspěšně provedené léčbě může kůže přesto občas svědit a také může dojít k podráždění sirnou mastí! První známkou léčebného úspěchu je, že původně nesnesitelné svědění se již záhy po nanesení sirné masti výrazně zmírní. Přetrvávající začervenání nebo pálení kůže po umytí sirné vazelíny je vyvoláno podrážděním poměrně vysokou koncentrací síry použité k léčbě. Je tedy nutné následně kůži pečlivě a opakovaně promazávat běžnými vyzkoušenými krémy, které máte doma, dokud tyto příznaky nevymizí. Nejdéle se hojí případné „hrbolky“ (projevy svrabu na přirození, stehnech a hýždích).
Režimová opatření
Důležité je nesdílet společně lůžkoviny či jiné textilie.
Zároveň je potřeba vyměnit ložní prádlo a veškerý oděv. Vše je třeba vyprat na minimálně 60 stupňů, přežehlit. Oděvy, které nelze vyprat, je vhodné umístit do uzavřeného igelitového pytle a nechat 4 dny vyvětrat.
Preventivní opatření
Důležité je dodržování základní hygieny. Při cestování si dávejte pozor, neuléhejte do povlečení, v kterém již někdo spal, nepoužívejte vypůjčené ručníky či oblečení. Obezřetní buďte i při výběru sexuálního partnera.