Žloutenka A
U dětí s možným kontaktem se žloutenkou A provedeme odběr krve či vydáme na něj žádanku, vyčkejte dle dop. hygieny , dále při neg. výsledku následuje očkování dětí a zvýšený zdravotní dozor cca 50 dnů.
Hygienická stanice Beroun 311 548 838, 311 548 823
Informace
Infekční žloutenka typ A
Žloutenka vznikne vždy, když se z jakéhokoliv důvodu zvýší v krvi a v tkáních koncentrace odpadní látky zvané bilirubin. U infekčních hepatitid žloutenka někdy vzniká (ale ne vždy) a to v tom případě, když infekcí nebo naší imunitou poškozená játra nejsou schopná veškerý bilirubin zpracovat a odstranit z těla.
Žloutenka typu A patří mezi virové infekční hepatitídy (nemoc způsobená viry jejíž projevem je zánět jater, virus hepatitidy A (malý neobalený RNA virus), který u nemocného člověka se vylučuje stolicí a šíří se nejčastěji s nedokonalou hygienou („nemoc špinavých rukou“). Má tendenci k šíření v epidemiích.
Od nákazy do začátku příznaků většinou uplynou cca 4 týdny (tj. inkubační doba rozmezí se různí od 15 dní až do 50dní!). Sám virus nám příliš neškodí a obtíže vznikají spíše na základě imunitní odpovědi organizmu. Příznaky mohou být poměrně mírné a zahrnují únavu, zvýšenou teplotu, nechutenství, nevolnost, zvracení a průjmy. Poměrně často se objeví i žloutenka (tj. žluté zabarvení očního bělma, kůže a sliznic). U dětí do 6 let ve většině případů probíhá bez těchto příznaků!
V krevních náběrech najdeme zvýšení jaterních testů a speciálním vyšetřením můžeme najít i protilátky proti viru žloutenky A, čímž je diagnóza definitivně potvrzena. Člověk, který přijde do styku, má nařízen lékařský dohled a odběry.
Prognóza je výborná. Žloutenka typu A nezpůsobuje chronické poškození jater ani cirhózu.
Lze tomuto onemocnění předejít? Ano, existuje vakcína př. Havrix ,Avaxim, Vaqta.
Léčba pacienta probíhá na infekčním oddělení (tj. provádí se izolace), má dietní netučnou stravu. Mohou se také podávat i léky na ochranu jater, hepatoprotektiva.