Co dělat, když dítě spadne na hlavu?

Když dítě spadne na hlavu z výšky, je při vědomí, začne plakat a pohybuje se, s největší pravděpodobností je vše v pořádku. Pokud by došlo při pádu u dítěte ke změně chování, miminko je apatické nebo až příliš plačtivé, snaží se si ulevit různými polohami, zavírají se mu oči, je až moc spavé, zvrací nebo má svalové křeče, zavolejte ihned lékařskou záchrannou službu.

Už v dřívějších dobách se říkalo, že když dítě spadne z výšky, která je menší než jeho výška, většinou vše dopadne dobře. Je pravda, že většina dětiček spustí křik a těžko se uklidňuje, někdy se dokonce propláče až do spánku. Kdyby opravdu usnulo, nechte ho a jen ho stále sledujte, jak dýchá, jestli spí klidně, apod.. Pokud  dítě nemá žádné příznaky, které by nasvědčovaly otřesu mozku nebo jinému zranění (není malátné, nezvrací, dokáže dát hlavu na prsa, při pádu nezvrátilo hlavu příliš dozadu, nemá žádné větší krvácení či zlomeniny, neteče mu sekret z nosu či ucha a hýbe všemi končetinami) není nutné sanitku volat.

Po pádu miminko vezměte do náruče, pohlaďte a konejšete. To je to nejdůležitější, a to právě nejvíce potřebuje. Snažte se udržet klid a nadhled, usmívejte se, i když je to v tu chvíli těžké. Dítěti můžete dát studený obklad, otřete mu slzičky, na děťátko mluvte a konejšete ho, můžete i zpívat nebo vyprávět oblíbenou pohádku.

Jestliže se vám tato nemilá nehoda stane, nebrečte a nevyčítejte si nic. Nejste špatná matka. Pády a šrámy prostě k dětství patří. Nevyhnuli jsme se jim my, nevyhnou se jim ani naše děti a s největší pravděpodobností ani vnoučata. Pamatujte si, že chladná hlava a střízlivé myšlení v takové situaci pomohou vašemu dítěti mnohem více než zbytečná hysterie.

Po pádu ale nutno minimálně 48-72 hodin sledovat 

  1. vědomí ( i ve spánku cca po 2 hod. budit – jestli je dítě probuditelné a reaguje)
  2. symetrii zornic ( jsou stejně veliké a reagují na osvit)
  3. hybnost dítěte a cit
  4. zvracení
  5. změna chování – výrazná apatie, hyperaktivita, agresivita, nadměrná ospalost
  6. ošetřete ránu, pokud je přítomná – očištění, desinfekce, pokud rána krvácí – tlakem se pokusit krvácení zastavit
  7. chladit otok
  8. na modřinku možno aplikovat mast Traumplant
  9. ROZHODNOUT, ZDA POTŘEBUJE BÝT VYŠETŘENO LÉKAŘEM – VŽDY, POKUD SE JEDNÁ O COKOLI ZÁVAŽNĚJŠÍHO NEŽ JE “BOULE NA HLAVĚ” !!!(mírná bolest hlavy a závrať těsně po úraze je normální)
  10. dodržujte klidový režim , větší děti bez fyzické zátěže a pobytu na přímém slunci pár dnů
  • Vyšetření lékařem je nutné, pokud u svého dítěte po úraze zpozorujete:
    • zvracení
    • křeče
    • ztrátu vědomí
    • bolest hlavy zhoršující se, výrazná
    • nenormální chování – výrazná spavost, únava, obtížná probuditelnost nebo naopak zvýšená dráždivost , zmatenost
    • náhle vzniklé obtíže s chůzí, koordinací, řečí, zrakem
    • závratě přetrvávající několik hodin
    • výtok z nosu či uší
    • stále krvácející vzniklá rána (cca 10 min.)

    vždy pokud se jedná o :

    • dítě mladší 6 měsíců
    • pád z výšky více než 1 metr
    • úder rychle letícím předmětem nebo velkou silou
    • Pokud si nejste jisti chováním Vašeho dítěte! 

      Pokud se vydáváte na pohotovost:Pro lékařské vyšetření je důležité co nejpřesnější popis úrazu (z jaké výšky, na jaký povrch, apod…), co dítě dělalo těsně před úrazem a jak se po úraze chovalo.

      Dle závažnosti úrazu a stavu Vašeho dítěte bude zhodnoceno, zda jsou potřeba další vyšetření (neurologické, RTG / CT, apod.), akutní léčba, sledování v nemocnici či může být dítě sledováno doma.

      (Často rodiči vyžadovaný RTG lebky je většinou indikován pouze u dětí do 2 let při zjevném poranění hlavy, u dětí nad 2 roky při poranění větším než 5 cm či zn. impresivní fraktury lebky. Vyjímky jsou pochopitelně možné. CT vyšetření je případně indikováno dle výsledků neurologického vyšetření. Proč ano/ne CT? jedná se o velkou dávku záření, takže by mělo být provedeno pouze pokud je to opravdu nezbytné. Ale jeho výhodou (na rozdíl od MRI, která by dítě nezatížila zářením ) je rychlost, dostupnost a dobrá identifikace akutního poranění mozkové tkáně.)