Infekce močových cest
Infekce močových cest (IMC) je u dětí 2. nejčastější infekcí hned po respiračních infektech. V kojeneckém a batolecím věku se obvykle vyskytují spíše těžší formy infekcí močových cest – akutní záněty ledvin (pyelonefritidy), které převažují u chlapců. V adolescentním věku – s velkou převahou u dívek, jsou častější záněty močové trubice, dívky mají kratší močovou trubici.
Celkově IMC dělíme dle lokalizace infekce na:
- Infekce dolních močových cest (akutní, chronická či recidivující cystitida-zánět močového měchýře či uretritida – zánět močové trubice)
- Infekce horních močových cest (akutní a chronická pyelonefritida – zánět ledvin)
Nejčastějším původcem tohoto onemocnění je E. Coli – běžně se tato bakterie vyskytuje jako součásní střevní mikroflóry. Infekce se do těla nejčastěji dostane tzv. ascendentní cestou – bakterie “šplhají” po močové trubici (např. když prochladneme, koupeme se ve studené vodě apod). Odborně řečeno IMC začíná kolonizací zevního genitálu (u žen vaginy, u mužů předkožkového vaku), a následně se infikuje močová trubice, močový měchýř a vzácně i horní močové cesty (tedy ledviny). Hematogenní infekce (tedy bakterie jsou rozneseny krví z jiného ložiska infekce v těle) jsou vzácné, bývají zřídka spíše u novorozenců či chronicky nemocných starších lidí.
Bakterie se na epitelu močové trubice dokáží udržet jen tehdy, když:
- máme sníženou obranyschopnost (stačí nachlazení)
- máme vrozeně anomálii močových cest: zúžení moč. trubice, vezikouretrální reflux (bývá často u dětí-moč se pak vrací zpět směrem k ledvině), nedostatečné vyprázdnění moč. měchýře po močení, kameny
- u dětí je častou příčinou zácpa!! Zácpa může způsobovat nedokonalé vyprazdňování močového měchýře, tím se zvyšuje riziko přemnožení bakterií v močovém měchýři
- nevhodná hygiena zevního genitálu – musíme se “utírat zepředu – dozadu”!! ne obráceně!! Jinak se bakterie ze stolice zanáší do močové trubice! nutné dodržovat zejména u holčiček!!!
- často IMC při diabetu mellitu, těhotenství
- Opakované IMC u adolescentů mohou značit sexuálně přenosnou chorobu (chlamydie, kapavka, kvasinkové infekce…)
Jak poznám, že mé dítě má zánět močových cest (cystitidu)? Projevy se liší podle věku dítěte:
- u kojenců – horečka, nechutenství, neklid a bledost, hůře pije
- u dětí do dvou let – horečka, bledost, nechutenství, zvracení a průjem – vypadá tak spíše jako infekce gastrointestinálního traktu
! Co by nás mělo varovat – pokud už bylo dítě naučené chodit samo močit na nočník a najednou se znovu pomočuje – může jít o zánět močových cest - u větších dětí – časté nucení na močení, pálení při močení, bolest při močení, moč je zkalená s příměsí krve, horečka, bolest břicha, zad
u infekcí horních močových cest (ledvin) – dominuje vysoká horečka, nález v moči (bílkovina, bakterie) a bolest v oblasti zad
K určení správné diagnózy je kromě typického klinického obrazu(potíží) nutné lékaři přinést vzorek moči, který by měl být správně odebrát a skladován. Obecné pravidlo je, když se Vám dítě zdá nemocné – zvláště malé – k lékaři choďte se vzorkem moči!! Velmi to usnadní a urychlí diagnostiku onemocnění (ať už bude jednat o IMC nebo ne)!!
Pokud možno VŽDY noste první ranní moč!!!
Moč odebírejte do čisté uzavíratelné nádobky (sterilní zkumavku Vám může poskytnout lékař), před odběrem důkladně omyjte ústí močové trubice vodou a mýdlem. Poté zkuste odebrat střední proud moči, tzn. na začátku nechte chvíli moč odtéct a potom zbytek zachyťte. U kojenců odebíráme do speciálního pytlíčku, který se na genitál nalepí. Miminko by cca do 15min po rozbalení plenky mělo močit.
Léčba IMC
Vzhledem k tomu, že infekce močových cest je způsobena bakteriemi, spočívá léčba nejčastěji v podávání vhodných antibiotik(obvykle na 3-7 dní), které Vám předepíše pediatr.
Na Vás ale stále zůstává “mnoho práce”:
- Podávejte dítěti dostatek tekutin (neperlivé vody, čaje), aby byly choroboplodné zárodky z močových cest co nejdříve vyplaveny.
- Dbejte na to, aby dítě mělo pravidelnou stolici. Zácpa pomáhá infekci močových cest.
- Udržujte podbřišek dítěte v teple.
- Dítě by mělo být v klidu a v teple.
- Kupte dítěti přípravky s brusinkami (tablety, sušené brusinky, sirup…).
- Nekoupejte dítě ve vaně, pouze ho vždy osprchujte, dbejte na zvýšenou hygienu.
- Nedávejte dítěti kyselá, příliš sladká a ostrá jídla.
Prevence IMC
- U dětí dodržujte pravidelný pitný režim, málo tekutin může vést k infekci. Ovšem nepřehánět to – dítě by nemělo mít v ruce stále flaštičku s čajem
- Pokud se chce dítěti močit, nesnažte se, aby co nejdéle vydrželo. Zadržování moči může přispět k rozvoji infekce
- U dětí dodržujte dostatečnou hygienu. Holčičky naučte utírat si zadeček zepředu dozadu, aby nehrozilo zanesení bakterií z konečníku do močové trubice. U chlapečků je nutné od 1 roku denně přetahovat předkožku a pořádně umýt!
- Dbejte na pravidelnou stolici dítěte. Prevence zácpy!
- Jestliže dítě trpí na záněty močových cest, kupujte mu produkty s brusinkamim(brusinkové džusy, sušené brusinky apod.), urologický čaj. Dnes se ale spíše doporučuje podávání probiotik.
- Snažte se dítě teple oblékat, aby neprochladlo. Poučte ho, aby si nesedalo na chladné povrchy a nechodilo s odhalenými zády či břichem.
- U dětí je vhodné omezit pěnové koupele, raději použít sprchový gel (dobře omýt genitál!)