Kopřivka u dětí

Kopřivka je svědivá kožní vyrážka, která má podobu vystouplých červených míst různého tvaru i rozmístění po těle. Vyrážka může vypadat jako po kousnutí hmyzem, ale obvykle se objevuje ve větším počtu a na větší ploše (na celém těle, nebo jen na části těla, např. prsou nebo obličeji).

Příčiny kopřivky

Kopřivka není infekční onemocnění a není tedy nakažlivá. Příčinou je přehnaná reakce imunitního systému na nějaký vnitří nebo vnější podnět. Nejčastěji vzniká kopřivka jako reakce na:

  • jídlo – nejčastěji na arašídy, oříšky, vejce, mléko, sóju nebo ryby a mořské plody, ovoce – citrusy, jahody, rajčata apod.
  • kosmetika – krémy, gely na mytí, prací prostředek, aviváže , nové  (ještě nevyprané ) oblečení  apod..
  • jiné alergeny – kopřivka se u dítěte může objevit jako doprovodný jev i u jiných než potravinových alergií, např. alergie na pyly, srst zvířat nebo roztoče,
  • některé léky – nejčastěji antibiotika, ale mohou to být i jiné léky,
  • infekci – kopřivka může doprovázet např. nachlazení nebo jiné virové infekce, méně často se objevuje u bakteriálních onemocnění,
  • změny teplot – kopřivka se může objevit při náhlé změně teploty, např. přechodu z horka do zimy nebo obráceně,
  • kousnutí nebo bodnutí hmyzem.

Kopřivka se obvykle objevuje okamžitě po působení vyvolávajícího podnětu nebo max. o několik hodin později.

Léčba kopřivky

Kopřivka obvykle sama vymizí za několik hodin až několik dní. Ulevit od svědění mohou studené obklady nebo vlažná koupel. Jako první pomoc lze podat kapky Fenistil  (volně prodejné).

Při větších obtížích může lékař předepsat antihistaminika, která ztlumí imunitní reakci organizmu a omezí svědění, případně může předepsat i mast nebo injekci s kortikoidy se silnějším účinkem.
Důležité pro prevenci kopřivky je pokusit se zjistit její příčinu a pro příště se takovým situacím vyhýbat.

Kdy kontaktovat lékaře

Kopřivka může být nebezpečná, pokud postihne i vnitřní části těla, např. dýchací cesty. Pokud má dítě potíže s dýcháním, má oteklý jazyk nebo celý obličej, raději s ním zajeďte na pohotovost nebo volejte rychlou lékařskou pomoc. Lékaře také kontaktujte, pokud je kopřivka pro dítě velmi obtěžující, trvá déle než jen pár dní nebo se často vrací a vy nedokážete zjistit, co je její příčinou.