Molusky
Molusky jsou nakažlivé kožní onemocnění způsobené virovou infekcí, které se nejčastěji objevuje u dětí od 1 do 10 let, onemocnět však mohou i děti jiného věku či dospělí. Jediným příznakem nemoci jsou charakteristické výrůstky na kůži.
Tyto výrůstky jsou zdrojem infekce a děti by se jich tedy neměly dotýkat. Infekce se přenáší dotykem postižených míst a dítě takto může přenést virus i na hračky, oblečení či ručník, odkud je možné se také nakazit. Dítě je infekční po celou dobu výsevu molusek a inkubační doba může být od jednoho týdne až po několik měsíců. Pravděpodobnost nákazy je však spíše malá.
Jak molusky vypadají
Molusky vypadají jako malé výrůstky na kůži, barva je obvykle světle růžová nebo bílá, nahoře bývá malý důlek. Velikost molusek u dětí obvykle nepřesahuje 5 mm. Mohou se objevit kdekoli na těle. Obvykle nebolí, ani nesvědí.
Děti by si neměly molusky škrábat, ani se jich jinak dotýkat, protože si je tak mohou přenést na další části těla nebo nakazit další osoby. Při pobytu v kolektivu by měly mít molusky překryté oblečením nebo přelepené náplastí. Pobyt v sauně, koupání v bazénu či jakékoli kontaktní sporty nejsou kvůli riziku šíření infekce vhodné.
Kdy kontaktovat lékaře
K lékaři zajděte vždy, pokud se u dítěte molusky objeví. Onemocnění není nebezpečné, ale je vhodné, aby vám lékař doporučil správnou léčbu. V některých případech je vhodné chirurgické odstranění molusek nebo použití speciálních krémů. V žádném případě neodstraňujte molusky amatérsky doma, ani na ně nepoužívejte žádné masti bez porady s lékařem.
V některých případech je možné molusky nechat i bez léčby, samy od sebe obvykle zmizí za 6 až 12 měsíců.