Očkování novinky 2024

Důležitá očkování pro teenagery budou nyní rodičům ve větší míře hradit pojišťovny. Od ledna se lhůta pro bezplatnou vakcinaci proti meningokokům posunula z patnáctého na šestnáctý rok věku.

Větší skupině náctiletých než doposud se letos otevírá i cesta k bezplatnému očkování proti lidskému papilomaviru (HPV), kde se zvedla hranice z třinácti let na 15 let.

Od ledna 2024 se  lhůta pro bezplatnou vakcinaci proti meningokokům posunula z patnáctého na šestnáctý rok věku.  Podmínkou je, že první aplikace musí proběhnout nejpozději den před šestnáctými narozeninami a nejdříve v den čtrnáctých narozenin.

MENINGOKOKOVÉ INFEKCE

  • Bezplatná vakcína musí být aplikována nejpozději den před šestnáctými narozeninami a nejdříve v den čtrnáctých narozenin.
  • Jedná se o tři injekce: jedna dávka proti meningokoku B, dvě dávky pak proti variantě A, C, Y, W.
  • Meningokok patří k nejobávanějším infekčním onemocněním. Příznaky jsou ztuhnutí šíje, bolest hlavy, horečka, spavost až bezvědomí nebo šokový stav. V Česku onemocní kolem 50 lidí ročně. U přeživších může zanechat trvalé následky, jako jsou epileptické záchvaty, onemocnění ledvin, hluchota nebo mentální poškození.
  • Nakazit se lze intimním kontaktem s infikovaným člověkem, tedy například líbáním, konzumací společného jídla a pití nebo pobytem ve stejném domě, pokoji či třídě déle než čtyři hodiny denně.

Celkem je čekají tři injekce: dvě dávky proti meningokoku B, jedna dávka pak proti variantě A, C, Y, W. Invazivní meningokoková onemocnění patří k nejnebezpečnějším onemocněním s vysokou úmrtností, která se i v dnešní době pohybuje okolo deseti procent.

Mnohem větší skupině náctiletých než doposud se letos otevírá i cesta k bezplatnému očkování proti lidskému papilomaviru

Ze zdravotního pojištění je nyní plně hrazeno všem dívkám a chlapcům ve věku od 11 do dovršení 15 let, doposud proplácely zdravotní pojišťovny vakcíny proti HPV jenom třináctiletým. Proočkovanost proti papilomaviru, který způsobuje rakovinu děložního čípku a hrdla, ale i penisu či ústní dutiny, není přitom v Česku stále dostatečná.

LIDSKÝ PAPILOMAVIRUS (HPV)

  • Bezplatné očkování je hrazeno dívkám i chlapcům od 11 do dovršení 15 let.
  • Lidský papilomavirus (zkratka HPV pochází z anglického „human papillomavirus“) je skupina virů, které napadají lidské buňky. Mohou způsobit rakovinu děložního čípku, hrdla, penisu nebo úst.
  • Papilomavirus (HPV) je nejčastější sexuálně přenosnou infekcí na světě – v průběhu života se s ní setká osm z deseti lidí. Pokud se jejich tělo s infekcí nevypořádá, může vypuknout rakovina. HPV infekce má na svědomí až 98 % případů rakoviny děložního hrdla, v Česku jí ročně onemocní přibližně 750 žen a asi 300 z nich jí podlehne.
  • K přenosu dochází při pohlavním styku, orálním sexu, mazlení či přes kontaminované předměty, jako jsou třeba ručníky.

HPV infekce je nejčastější sexuálně přenosnou infekcí na světě – v průběhu života se s ní setká osm z deseti osob. Pokud se jejich tělo s infekcí nevypořádá, může u nich vypuknout rakovina. HPV infekce má na svědomí až 98 procent případů rakoviny děložního hrdla, v Česku jí ročně onemocní přibližně 750 žen a asi 300 z nich jí podlehne.

„Proti HPV by se proto měly nechat naočkovat nejenom dívky, ale i chlapci. Ideálně před zahájením sexuálního života. Ochrání sami sebe a výrazně sníží riziko přenosu viru.

Nákaza přes sex, mazlení i ručníky

HPV infekce se šíří převážně intimním kontaktem. K přenosu dochází nejen při pohlavním styku, ale i při orálním sexu, mazlení nebo přes kontaminované předměty, například ručníky. Podle odborníků se HPV „naivita“, tedy období, v němž ještě u dívek a chlapců nedošlo ke kontaktu s HPV, posunuje do nižších věkových skupin.

Změna věkové hranice vyplývá z novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, která nabyla účinnosti 1. ledna letošního roku. Díky rozšíření věkové kohorty pro úhradu očkování budou mít lékaři i větší prostor pro komunikaci s rodiči a osvětu. Výrazně jim to také usnadní plánování očkování „náctiletých“ dětí. I když jsou rodiče o možnosti očkování proti HPV informováni s dostatečným předstihem, často se podle lékařů stávalo, že si na něj vzpomněli až po 14. narozeninách svých dětí. Na úhradu již v takovém případě nedosáhli, protože očkování bylo zdarma jenom pro třináctileté.

Stejné je to u i očkování proti meningokokům, na jehož osvětu nyní lékaři rovněž získají další rok k dobru. Meningokokové infekce patří k nejobávanějším infekčním onemocněním. Příznaky zahrnují ztuhnutí šíje, bolest hlavy, horečku, spavost až bezvědomí, šokový stav. Onemocnění probíhá velmi rychle, náhle z plného zdraví může upadnout dítě do bezvědomí během několika hodin. V České republice v posledních letech onemocní takzvaným invazivním menigokokovým onemocněním kolem 50 lidí ročně.

U přeživších může onemocnění zanechat trvalé následky, například epileptické záchvaty, onemocnění ledvin, hluchotu nebo mentální poškození. Meningokoková infekce se získá intimním kontaktem s infikovaným jedincem, tedy například líbáním, konzumací společného jídla nebo pití či pobytem ve stejném domě nebo pokoji či třídě déle než čtyři hodiny denně.

Pokud se rodiče rozhodnou dítě nechat očkovat, je podle lékařů jedno, který měsíc v roce zvolí, protože meningokok nemá žádnou sezonu, vyskytuje se celoročně. Chodit na očkování by ale neměli, pokud je dítě akutně nemocné.

Podle řady odborných studií je očkování proti HPV i meningokokům bezpečné a účinné. Nežádoucí účinky jsou vzácné.