Péče o genitál – chlapečci – péče o předkožku

JAK OŠETŘOVAT PŘEDKOŽKU CHLAPEČKŮ?

Předkožku nepřetahujeme před 1.rokem života! Penis pouze nenásilně omýváme.

Při narození pokrývá předkožka u většiny chlapečků celý žalud penisu, nelze ji přetáhnout a v předkožce je jen malý otvor pro zevní ústí močové trubice.

Přesně takto to má být. Rozhodně se tedy nesnažíme ani při hygieně malinkým chlapečkům nepřetáhnout předkožku!

Předkožka má svou důležitou ochrannou roli – chrání povrch žaludu před mechanickým poškozením a před dráždivým účinkem moči. Předkožkový list má několik vrstev, které postupně vyzrávají a rozlepují se, takže k uvolňování přirozeného slepení dochází až kolem 2-3 roku života chlapečka.

Odborně se toto “slepení” nazývá konglutinace mezi žaludem a předkožkou.

Od konglutinace musíme odlišit tzv. fimózu.

Fimóza znamená zúžení zevního okraje předkožky, které neumožňuje jeho přetažení přes žalud.

Fimóza je zcela normální, pokud tedy chlapeček může normálně močit a nemá opakované záněty močových cest, jelikož v zúžené předkožce se mohou držet bakterie.

Každý rodič i lékař by si měl dát velký pozor na předčasné přetahování předkožky, pokud se tak děje, vznikají v předkožce četné trhlinky, které se posléze jizví a v budoucnu by předkožka skutečně v důsledku těchto jizviček nešla přetáhnout. A jediným řešením je potom operace.

Pokud jsou rodiče neklidní a chtěli by již fimózu řešit, tak je nejlepší se obrátit na dětského urologa (samozřejmě po prvotní konzultaci s praktickým lékařem). Fimózu totiž diagnostikujeme klinickým vyšetřením.

Existují dvě možnosti. Můžeme začít tzv. konzervativní cestou, která u většiny chlapečků dostačuje. Nicméně někteří rodiče jsou z fimózy opravdu velmi nervózní a chtějí problém řešit ihned. Proto přistupují k chirurgické léčbě.

Konzervativní léčba spočívá v mazání zevního listu předkožky v místě zúžení mastičkou s kortikoidem. Nemusíte mít obavy, mast působí pouze místně a určitě nijak neovlivní hladinu hormonů dítěte.

Nejčastěji používaný je Triamcinolon jma nyní výpadek, ale můžeme použít Beloderm, ev. i Locoid mast). Mažeme dvakrát denně po dobu 4-6 týdnů. Po týdnu aplikace můžeme zkusit velmi, velmi, velmi opatrně! přetáhnout. Je popisován až 95% efekt takto prováděné konzervativní léčby. Pokud se po šesti týdnech nedostaví žádný nebo nevýznamný efekt, celou léčbu opakujeme za 3-6 měsíců.

Pokud ani opakované mazání předkožky nepomáhá, tak přistupujeme k chirurgické terapii, neboli cimkumcizi = obřízce.

Je to drobná operace, která probíhá v krátkodobé narkóze. Dítě přijde ráno lačné k výkonu a další den odchází domů. Po operaci se dělají sedací koupele v hypermanganu nebo v heřmánku pro zklidnění rány. Ihned po operaci mohou chlapečci močit. Rána je zašitá vstřebatelným stehem, které se do dvou týdnů samy uvolní. Cca po týdnu až deseti dnech po operaci je nutná kontrolu u urologa, další kontroly pak zpravidla nejsou nutné.

Apeluji zde na rodiče, aby nebyli netrpěliví – opravdu neřešme fimózu operačně dříve než ve třetím roce života!

A především – předkožku malým chlapečkům nepřetahujeme dříve než po prvním roce života!