Resuscitace dítěte, jak je to správně?

Pro začátek si pojďme shrnout to nejdůležitější v dětské resuscitaci:

1. Záklon hlavy

Hned první rozdíl přichází u malých dětí do 1 roku, u kterých dech vyšetřujeme vleže na zádech, avšak volíme pouze neutrální polohu hlavy. Nepokoušejte se proto u takto malých dětí o záklon hlavy, dítěti byste mohli způsobit zbytečná poranění.  

U dětí nad 1 rok věku při vyšetření dechu proveďte záklon hlavy. Jednou rukou tlačte na čelo, prsty druhé ruky táhněte bradu nahoru.

Mýtus 60 — Resuscitace dítěte se neliší od resuscitace dospělého

2. Volání na 155

Jste-li na místě sami a dítě nedýchá normálně (nedýchá vůbec, chrčí nebo lape po dechu), nejprve alespoň minutu resuscitujte a až poté volejte na záchrankuBěhem oné minuty je totiž vysoká šance na záchranu dítěte. Nejste-li na místě sami, resuscitujte a instruujte druhého k okamžitému vytočení 155. Dbejte rad dispečera/ky záchranné služby.

3. DýcháníMýtus 60 — Resuscitace dítěte se neliší od resuscitace dospělého

U naprosté většiny dětí, které resuscitaci potřebují, došlo k DÝCHACÍM obtížím. Příčinou může být vdechnutí cizího tělesa, zvratků nebo třeba tonutí. Z tohoto důvodu:

 

  • resuscitace dítěte má vždy začínat 5 umělými vdechy
  • resuscitace dítěte má obsahovat dýchání z úst do úst

4. Nepřímá srdeční masáž

Dítěti je třeba přizpůsobit hloubku tlaku na hrudník při srdeční masáži. Obecným pravidlem je stlačovat hrudník do 1/3 jeho celkové „hloubky“. U dětí do jednoho roku jsou to 4 cm, u dětí nad 1 rok je to 5 cm. (1) U dětí do 1 roku stlačujte hrudník špičkami natažených prstů.  Nad 1 rok věku dítěte volte ke stlačování hrudníku 1 ruku. U větších dětí je vhodné využít již obě ruce s propletenými prsty, tedy stejně jako u dospělého.

Mýtus 60 — Resuscitace dítěte se neliší od resuscitace dospělého

A jaký zvolit poměr mezi umělými vdechy a stlačováním hrudníku?

Podle Guidelines 2015, které jsou pro resuscitaci v Česku závazné, platí tyto zásady:

  • Pokud nemáte specifické znalosti o resuscitaci dětí nebo jste vyškoleni jen v technice samotné srdeční masáže, zahajte resuscitaci a pokuste se o 5 úvodních umělých vdechůVytočte 155. Dbejte všech rad dispečera/ky záchranky. Bude-li vás k umělým vdechům navádět, postupujte přesně podle jeho pokynů a o umělé vdechy se pokuste. Je pravděpodobné, že vás dispečer/ka bude instruovat k poměru 30 : 2, tedy 30 stlačení, následné 2 vdechy a stále dokola.
  • Pokud jste navštívili kvalitní zážitkový kurz první pomoci a máte opravdu výborné znalosti v resuscitaci dětí, umíte hlavu staršího dítěte kvalitně zaklonit a dítě hlavně dobře prodýchnout (a ne, nejde jen o velký nádech…), pak dítě 5x prodýchněte a dále resuscitujte v poměru 15 : 2. Jde tedy o 15 stlačení hrudníku dítěte s navazujícími 2 vdechy, tento poměr opakujte. Frekvence stlačování by měla být 100–120x/min. Jste-li na místě sami, vytočte 155 až po 1 minutě resuscitace. Zde je totiž vysoká šance na záchranu dítěte. Po vytočení 155 dejte telefon na hlasitý odposlech a v resuscitaci pokračujte za rad dispečera/ky záchranné službyNepřestávejte až do příjezdu záchranářů nebo dokud dítě nezačne plakat, u staršího nezačne-li s vámi komunikovat nebo se začne resuscitaci aktivně bránit.
  • Pokud se rozhodnete dýchání provádět, u dětí do 1 roku se pokuste obemknout jak ústa, tak i nos dítěte. U dětí nad 1 rok věku se provádí již umělé vdechy jen do úst. A protože jsou nos a ústa spojená jednou společnou „trubicí”, je potřeba stlačit měkkou část nosu a tak zamezit úniku vzduchuUmělé vdechy musíte vždy provádět při zakloněné hlavě u dětí nad 1 rok, u dětí pod 1 rok věku volte pouze neutrální polohu a hlavu nezaklánějte. (1) Do nejmenších dětí vdechujte jen objem svých úst. Správnost provedení umělých vdechů ověříte sledováním pohybů hrudníku.   

Mýtus 60 — Resuscitace dítěte se neliší od resuscitace dospělého