Výrůstky (hrbolky) nejčastěji na zápěstí či nártu ….

Hrbolky,bouličky    …. většinou se jedná o tzv. GANGLIONY

Ganglion je nezhoubný útvar vyplněný rosolovitou hmotou, který se vyskytuje v oblastech se zvýšeným množstvím vazivové tkáně, zejména na zápěstí, kotníku, dlaních, prstech rukou a na chodidlech. Ganglion znamená pro pacienty většinou pouze estetický problém, ovšem v případě, že je zdrojem omezení pohybu, nebo zakládá podezření na onkologického onemocnění, by měl pacient navštívit lékaře.

Ganglion a příčiny jeho vzniku

Přesná příčina, proč ganglion vzniká, není známa. K jeho vytvoření však často dochází při dlouhodobém přetěžování okolních vazivových struktur. Za další možné příčiny jsou pak považována infekční nebo nádorovitá onemocnění. Ganglia v oblasti nehtového lůžka se nezřídka dávají do souvislosti s artritidou – onemocněním kloubů patřícím mimo jiné do souboru sekundárních příznaků Crohnovy choroby, ganglia lze často pozorovat právě u pacientů trpících Crohnovou chorobou. Výskyt ganglia je rovněž geneticky podmíněný. Pokud jeden z rodičů nebo prarodičů trpí na ganglia, je zde vyšší pravděpodobnost než u ostatních, že stejným problémem bude trpět jejich potomek.

Ganglion na zápěstí

Mezi obvyklá místa, kde se ganglia často vyskytují, patří zápěstí. Pacientům se v oblasti zápěstí objeví na pohmat tvrdý hrbol uložený v podkoží, který vyvolává dojem, že se jedná o kostní výrůstek. Kůže nad hrbolem zůstává nezměněná, pokud dochází ke změnám, může se jednat o příznak nádorovitého onemocnění. Ve většině případů není ganglion na zápěstí bolestivý na pohmat, ale může být také zdrojem bolesti. Dalším nepříjemným problémem, který ganglion způsobuje, je omezení hybnosti ruky, který v případě komplikací vede až k její trvalé invaliditě. Ganglia se dále často objevují v oblasti prstů na ruce a v oblasti kotníku.      

Diagnostika ganglia

Pokud ganglion představuje pouze estetický problém, který nepůsobí pacientovi jiné obtíže, není léčba nutná. Pokud je však ganglion zdrojem bolesti nebo omezené hybnosti, případně mění barvu a dochází v něm k dalším změnám zakládajícím podezření na onkologické onemocnění, měl by pacient co nejdříve navštívit lékaře. Lékař provede nejprve zrakové a pohmatové vyšetření, poté navrhne rentgenové vyšetření. Dalšími používanými metodami jsou magnetická rezonance a ultrazvukové vyšetření.

Léčba a její možnosti

V některých případech ganglion po nějaké době samovolně vymizí, což je však spíše vzácné. Jak bylo uvedeno výše, ganglia, která působí pacientům zdravotní obtíže, vyžadují ošetření. K ošetření bolestivého ganglia předepisují lékaři analgetické masti, ke snížení bolestivosti v případě ganglia na zápěstí rovněž doporučují nošení dlahy. Jediný účinný způsob léčby ganglia však spočívá v jeho plném odstranění. To se provádí buď chirurgicky (zejména v případě podezření na onkologická onemocnění se provádí vyříznutí ložiska a důsledné vyčištění oblasti šlachy a kloubu), nebo s využitím nechirurgické metody, kdy lékař může rosolovitou hmotu ganglia odsát a následně do vzniklé dutiny aplikovat protizánětlivý lék. Do dutiny se většinou dávají kortikoidy, jejich aplikace je však spojena s nežádoucími vedlejšími účinky, jedná se zejména o to, že v místě zásahu dochází k nadměrnému vysušování, což je činí náchylnější ke vzniku artrózy. Operace mají zpravidla povahu ambulantního zákroku a provádějí se v lokální anestezii, znecitlivuje se tedy pouze ošetřované místo.

Po operaci

Po provedení operace bývá v některých případech žádoucí fixace pomocí dlahy, aby operované šlachy znovu srostly. Odstranění ganglia neléčí příčinu jeho vzniku. Přibližně u jedné desetiny operovaných pacientů dochází k recidivě. Tak se stává zejména v případě odsátí, kdy v místě zákroku zůstanou buňky ganglia, které mohou začít znovu růst. Ganglia mohou opětovně vznikat na témže místě, stejně jako se nově objevovat na jiných místech.

Boule , hrboly na nártu:

příčiny a léčba

Příčin boulí a hrbolů na nártu je mnoho, ale dvě nejčastější jsou:

  1. Kostní ostruha na nártu zvaná exostóza (bývá pevná a nepohyblivá)

  2. Měkký váček vyplněný tekutinou zvaný gangliová cysta

Nejčastější příčinou kostní ostruhy na nártu je onemocnění zvané metatarso-cuneiformní exostóza. Tento tvrdý hrbol vzniká na nártu nohy obvykle na spojení dvou kostí – první metatarzální kosti a mediální klínovité kosti.

Tento typ kostní ostruhy vzniká časem v důsledku tlaku mezi těmito dvěma kostmi.

Existuje fyziologický zákon zvaný „Wolfeho zákon“. Ten říká, že pokud je na kost vyvíjen tlak v průběhu času, kost roste. Tyto kostní ostruhy na nártu vznikají, když se chodidlo nadměrně zploští a tyto kosti se k sobě přitisknou, jak je vidět na obrázku jedna a jak je ukázáno na videu. Časem tento tlak mezi kostmi vede ke vzniku kostní ostruhy.

Léčba kostních ostruh na nártu nohy

O operaci doporučujeme uvažovat až jako o VELMI krajním řešení. Ve skutečnosti můžeme tyto stavy téměř vždy léčit bez operace.

Máme několik základních léčebných cílů, jak odstranit bolest způsobenou ostruhami kostí nártu:

  • Snížit tlak na nárt nohou nošením hlubších bot.
  • Změňte techniku šněrování bot tak, aby tkaničky přeskakovaly oblast hrbolku. Můžete také použít pružné tkaničky, aby bota přes bouli trochu povolila.
  • Použijte ortopedické vložky, aby se obě kosti do sebe nezasekávaly. Dobré podpěry klenby nejen zabraňují zborcení chodidla, ale snižují bolest a pomáhají zabránit zvětšování boule. Nejúčinnějším způsobem, jak toho dosáhnout, je používat specializované ortopedické vložky na míru
    • Kvalitní volně prodejné podpěry klenby mohou také pomoci, zejména u menších boulí. Tyto volně prodejné podpěry by měly
      Nastavitelné ortopedické vložky do klenby
  • Použitím podložek snížíte tlak na nárt. Doporučujeme používat dlouhotrvající gelové podložky ve tvaru písmene U, které sníží tlak na hrbol.
  • Injekce steroidů: Někdy se na vrcholu kostního výrůstku nachází zanícená burza, kterou lze léčit injekcí kortizonu. Pokud je boule pouze z kosti, injekce nepomůže.
  • Pokud veškerá konzervativní léčba selže, přichází v úvahu chirurgické odstranění kostní ostruhy.